Za co płacimy ubezpieczycielowi?

W dzisiejszych czasach do dyspozycji mamy wiele internetowych porównywarek ubezpieczeń mieszkaniowych i jest to jedna z wygodniejszych metod zawierania umowy z ubezpieczycielem. Niestety często zapominamy lub po prostu nie chcemy tracić czasu na sprawdzianie, za co tak naprawdę płacimy. Cena ubezpieczenia mieszkania jest różna. Głównymi czynnikami wpływającymi na cenę są:

– wartość mieszkania

– lokalizacja

– zagrożenia naturalne

– zabezpieczenia antywłamaniowe i osiedlowe

– ruchomości domowe i odpowiedzialność cywilna (OC)

Wartość mieszkania

Podstawowym czynnikiem mającym wpływ na cenę jest wartość mieszkania. Ceny mieszkań rosną w zastraszającym tempie a ubezpieczalnie dobrze o tym wiedzą. Weźmy jako przykład z życia Pana Wojtka, który kupił mieszkanie 53m2 i wykończył je za łączną kwotę 350 tysięcy złotych w połowie 2019 roku. Podczas przedłużania umowy z ubezpieczycielem Pan Wojtek w trakcie rozmowy z agentem dowiedział się, iż jego mieszkanie ma teraz zupełnie inną wartość, bo jest to blisko 450 tysięcy złotych. Na pewno ubezpieczyciel weźmie to pod uwagę podczas re kalkulacji.

Lokalizacja

Mieszkanie w ścisłym centrum dużego miasta dla ubezpieczyciela jest istotnym czynnikiem wpływającym na cenę. W dużej aglomeracji ryzyko związane z włamaniami czy dewastacjami jest wyższe niż na terenach podmiejskich, czy prowincji. Pan Wojtek mieszka na obrzeżach miasta, więc może spać spokojnie.

Zagrożenia naturalne

Kolejny natomiast bardzo istotny czynnik to położenie budynku mieszkalnego blisko lub bezpośrednio na terenach zalewowych. Nie wszystkie ubezpieczalnie mają w ofercie ochronę przed zalaniem powodziowym i dlatego piętro, na którym znajduje się nasze gniazdko, będzie miało wpływ na cenę końcową. Kolejny raz Pan Wojtek ma szczęście, mieszkając na pierwszym piętrze.

Zabezpieczenia antywłamaniowe i osiedlowe

Ubezpieczyciel z pewnością będzie chciał wiedzieć, czy w mieszkaniu znajdują się drzwi antywłamaniowe w szczególności, gdy mieszkanie jest blisko centrum. Monitoring osiedlowy czy ogrodzenie osiedla będzie dodatkowym atutem do dla Pana Wojtka.

Ruchomości domowe i odpowiedzialność cywilna (OC)

Mało kto wie, że ubezpieczenie mieszkania nie musi kończyć się na podstawowym zabezpieczeniu nieruchomości. Bardzo często agenci proponują klientom ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia sprzętów AGD i RTV, a nawet ubezpieczenia szyb i elementów szklanych jak drzwi przesuwne. Powody uszkodzeń mogą być różne, od przepięcia, ognia, do zdarzeń losowych. Odpowiedzialność cywilna też jest ważna, bo jeśli Pan Wojtek zaleje swojego sąsiada, będzie musiał ponieść koszty naprawy a takie ubezpieczenie go przed tym uchroni.

Podsumowanie

Mieszkanie w ścisłym centrum ma większą wartość i jest narażone na większe ryzyko włamania, co przełoży się bezpośrednio na cenę ubezpieczenia. Wszystkie “dodatki” do polisy podstawowej jak OC, zdarzenia losowe czy ruchomości też mają wpływ na kwotę końcową. Często ubezpieczyciel chcę, abyśmy to my określili wartość swoich cennych sprzętów domowych, czy ubezpieczenia OC. Należy pamiętać, iż cena zaproponowana przez ubezpieczyciela jest, jak sama nazwa wskazuje “propozycją” a nie ostateczną ceną, jaką przyjdzie nam zapłacić, dlatego warto z ubezpieczycielem negocjować cenę ubezpieczenia, jak i jego zakres.