ciekawostki na bieżąco

You are here

W jakim stopniu w ostatnich latach zmieniło się podejście do ochrony przyrody w różnego rodzaju zakładach przemysłowych.

Różnego rodzaju zakłady przemysłowe czasami wyrządzają bardzo duże szkody w środowisku. Pewnie każdy widział w swoim życiu ogromne, dymiące kominy, które wyrzucały w powietrze ogromne ilości pyłów i gazów. Równie niebezpieczne będzie wylewanie brudnych ścieków wprost do rzek i jezior albo wyrzucanie przemysłowych odpadków w jakieś przypadkowe miejsca.


ekofriendly, ekologia
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Do niedawna jeszcze takie widoki były powszechne i nikt się tym nie przejmował. Rezultatem takich działań było poważnie zanieczyszczone powietrze czy śmierdzące rzeki, w których nie dawało rady żyć. Jednak minione lata bardzo zmieniły podejście do chronienia przyrody, na szczęście Unia Europejska zaczęła wymagać od firm określonych standardów, które sprawiają, że już się nie opłaca tak truć. Zakłady przemysłowe zostały przymuszone do oczyszczania powietrza i ścieków, a niedostosowanie się do panujących norm mogło poskutkować nawet koniecznością zamknięcia produkcji. Takie normy są coraz bardziej rygorystyczne i chcąc nie chcąc firmy muszą dostosować się do nich.

Również sami właściciele zaczęli widzieć zalety jakie płyną z ochrony środowiska. Aktualnie na takie inwestycje można uzyskać duże dofinansowania ze środków unijnych, oprócz tego klienci coraz częściej zaczynają na to zwracać uwagę. Z tego też powodu coraz większa ilość firm myśli o wdrożeniu iso 14001, który jest międzynarodowym standardem związanym z zarządzaniem sprawami środowiskowymi. Podstawowym celem wdrożenia tej właśnie normy jest poprawienie efektywności działania w obszarze ochrony przyrody podczas wykonywania usług czy produkcji. Więcej informacji na ten temat uzyskasz tutaj: http://www.adees.net/kontakt.php


fabryka, produkcja
Source: http://www.flickr.com/
Przedsiębiorstwa, które mieć wdrożoną taką normę, muszą wypełnić szereg procedur i spełnić określone warunki, z których najważniejsze jest identyfikacja środowiskowych aspektów i określenie celów żeby je poprawić. W czasie wdrażania tej normy, podobnie jak i pozostałych norm ISO, konieczne będzie dokładne zidentyfikowanie wszelakich w firmie które mają wpływ na przyrodę, a dodatkowo wyznaczenie planów na przyszłość, które między innymi zapobiegałyby emisji różnych zanieczyszczeń.