ciekawostki na bieżąco

You are here

Prowadzenie księgowości w firmach - jakie są możliwości na praktyczne rozwiązanie tego problemu

Obowiązkiem wszystkich działających firm jest rozliczanie się z urzędem skarbowym i zusem - w zależności od formy działalności będzie albo raz na miesiąc albo raz na kwartał. Zanim się zrobi przelewy trzeba dobrze policzyć wszystkie należne podatki, uwzględniając przychody jakie uzyskała firma i wszystkie koszty, w tym pensje dla zatrudnionych pracowników. Istotne jest, żeby wykonać to poprawnie i solidnie, bo w przypadku pomyłki trzeba będzie tłumaczyć się przed urzędnikami, a może i ponieść nawet konsekwencje finansowe.

Księgowość
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Dodatkową trudnością są trudne i bardzo często zmieniające się przepisy, jakie nawet profesjonalnym księgowym sprawiają kłopoty. Jeżeli ktoś wystawia parę faktur w miesiącu, ma niewielkie koszty i nie prowadzi jakiś skomplikowanych finansowych operacji, to w takiej sytuacji księgowość firmy jednoosobowej będzie na tyle prosta, że powinien sam sobie z tym poradzić. Oczywiście będzie musiał w tym celu nauczyć się chociaż podstaw księgowości, lecz jest to wiedza, która nawet w czasie prowadzenia interesów na pewno się przyda - więcej tu.

Jeśli firma będzie większa, to bez profesjonalnego wsparcia raczej się nie obejdzie, poza tym w pewnej chwili pojawiłaby się sytuacja, że szef zamiast pilnować swojego biznesu to zajmuje się dokumentami i liczy deklaracje. Jeśli będzie potrzeba skorzystania ze wsparcia profesjonalistów, to można pójść z dwie strony, albo: strona internetowa zatrudnić osobę do księgowości na etacie, albo wynająć biuro rachunkowe, jakie wszystkim się zajmie.

Oba te rozwiązania będą mieć swoje wady i zalety, w praktyce można zauważyć, że jeżeli firma jest dość duża, to raczej wybiera pierwsze rozwiązanie, bo jest to zwyczajnie wygodniejsze i tańsze. Często także jest tak, że na początku lepiej jest wynająć biuro rachunkowe, a gdy biznes będzie szybko rósł i spółka z oo księgowość stanie się rozbudowana, to wtedy zatrudnia się kogoś na etacie. Jednak bez względu na to, jakie rozwiązanie zostanie wybrane to i tak sprawy księgowe trzeba będzie w jakiś sposób załatwić i popłacić wszystkie konieczne podatki.