ciekawostki na bieżąco

You are here

Papier do kas fiskalnych

Obowiązek stosowania kasy fiskalnej dotyczy wielu działalności gospodarczych. Szczególnie dla przedsiębiorców, rozpoczynających dopiero przygodę z biznesem, kupno kasy fiskalnej może być relatywnie kosztownym obowiązkiem.


klient czekający na obsługę
Author: Matti Mattila
Source: http://www.flickr.com
Jednakże regulacje podatkowe jasno określają, kto musi stosować kasę fiskalną. W niektórych sytuacjach bowiem, nie jest to konieczne. Każdy kto posiada firmę, powinien jednak zapoznać się z przepisami podatkowymi, by prowadzić firmę legalnie i nie stresować się ewentualną kontrolą z urzędu skarbowego. Z drugiej strony niekiedy nie warto nabywać kasy fiskalnej bez potrzeby i narażać się na niepotrzebne koszty

Jest bowiem pewna grupa działalności gospodarczych, która nie ma takiego obowiązku. Na przykład jeśli naszymi odbiorcami są inne firmy bądź organy administracji państwowej, to nie musimy stosować takiego sposobu ewidencji.
Jakie zastosowanie w firmie ma kasa fiskalna? Jest to urządzenie, które służy do do ewidencjonowania sprzedaży w momencie transakcji.


Paragon fiskalny
Author: Hey Paul Studios
Source: http://www.flickr.com
Na przykład sprzedawca w sklepie jest zobowiązany do wydrukowania paragonu klientowi który dokonał zakupu. Czasami ma miejsce sytuacja, że w małych sklepach sprzedawcy zapisują transakcje w zeszycie, jeśli klient nie ma w danej chwili czym zapłacić. Jest to jednak bardzo ryzykowna praktyka, gdyż kontrolerzy z urzędu skarbowego są bardzo wyczuleni na tego typu praktyki. W razie kontroli urzędu skarbowego zapłacimy wysoką karę

Każdy właściciel firmy, który ma kasę fiskalną musi także systematycznie kupować papier termiczny. Jest to cienki papier, przeznaczony do urządzeń, które działają jak drukarki termiczne. W ten sposób otrzymujemy na przykład paragony. Warto pamiętać, że paragon to dokument zastępujący fakturę. Jest on bardzo ważny zwłaszcza w działalności opartej na sprzedaży, ponieważ stanowi podstawę reklamacji towaru lub usługi. Jeśli więc będziemy zakupimy papier słabej jakości, to wydany klientowi paragon szybciej wyblaknie.W ten sposób paragon ulegnie zniszczeniu. Jest to sytuacja kłopotliwa zarówno dla osoby prowadzącej działalność, jak i konsumenta, który traci w ten sposób dowód zakupu.