ciekawostki na bieżąco

You are here

Jak sporządzane jest żeliwo?

Historia ukazuje, że jednym z kulminacyjnych sytuacji w rozwoju ludzkości było odkrycie metali. Zapoczątkowano wytwarzać z nich elementy o nadzwyczaj mocnej trwałości, które w rezultacie zastępowały mniej odporne elementy drewniane.

Idealnym przykładem będzie koło, jakie w pierwotnych latach istniało w całości drewniane, potem rozpoczęto dodawać do niego części metalowe (obejmę żelazną i wzmocnienia). Z czasem człowiek przyuczył się skutecznie obrabiać żelazo a to w rezultacie zapoczątkowało całościowe wypchanie drewnianych kół. Owe obrabianie metali przeważnie dotyczyło właściwego ich formowania, odlewania oraz scalania z innymi pierwiastkami , co przyczyniło się do powstania wszelkiego typu stopów. Takim stopem jest chociażby żeliwo. Jest to połączenie żelaza z węglem, w którym normy ustalają minimalną kompozycję węgla jako dwa procenty. Żeliwo produkowane w odlewniach przez złączenie tak zwanej surówki z częściami złomu stalowego - więcej http://www.odlewy.com.

Obróbka żeliwa
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Surówka to półprodukt wytworzony z przetopionego żelaza,węgla, krzemu i fosforu oraz innych pierwiastków. Sam w sobie nie nadaje się do niczego z powodu jego kruchości. Dlatego będzie określany półproduktem, który oddawany jest kolejnej obróbce. Jak wyżej zostało wspomniane jest on scalany ze złomem stalowym, jaki jest niebywale wytrzymały jako produkt. W obecnych czasach złom stalowy otrzymuje się przez recykling (dodaj serwis do stron zaufanych). Po przyszykowaniu właściwych składników odlewnia żeliwa przetapia jak i odpowiednio łączy je ze sobą w skutek czego produkowane jest żeliwo.

Jak widzimy żeliwo powstaje z półproduktów, jakie same w sobie nie nadają się do niczego, tymczasem po scaleniu dają końcowy produkt, który obecnie nadzwyczaj powszechnie jest stosowany. Żeliwo głównie stosowane jest do produkcji rur kanalizacyjnych, wodnych oraz różnego rodzaju włazów jak i studzienek drogowych.

Może Cię zainteresować - http://www.odlewy.com/odlewy/kontakt/|http://www.odlewy.com/odlewy/odlewnia_zeliwa/">http://www.odlewy.com/odlewy/odlewnia_zeliwa/|http://www.odlewy.com/odlewy/odlewnia_zeliwa/o_odlewni_zeliwa/">http://www.odlewy.com/odlewy/odlewnia_zeliwa/o_odlewni_zeliwa/|http://www.odlewy.com/odlewy/odlewnia_zeliwa/atesty_i_certyfikaty/">http://www.odlewy.com/odlewy/odlewnia_zeliwa/atesty_i_certyfikaty/|http://www.odlewy.com/odlewy/technologie/">http://www.odlewy.com/odlewy/technologie/|http://www.odlewy.com/odlewy/technologie/przerob_mas/">http://www.odlewy.com/odlewy/technologie/przerob_mas/|http://www.odlewy.com/odlewy/technologie/oczyszczalnia/">http://www.odlewy.com/odlewy/technologie/oczyszczalnia/|http://www.odlewy.com/odlewy/odlewy_zeliwne/">http://www.odlewy.com/odlewy/odlewy_zeliwne/|http://www.odlewy.com/odlewy/odlewy_zeliwne/odlewy_czesci_maszyn/">http://www.odlewy.com/odlewy/odlewy_zeliwne/odlewy_czesci_maszyn/|http://www.odlewy.com/odlewy/aktualnosci/">http://www.odlewy.com/odlewy/aktualnosci/|http://www.odlewy.com/odlewy/praca_w_odlewni/">http://www.odlewy.com/odlewy/praca_w_odlewni/}

Tymczasem to nie są jedyne zastosowania żeliwa. Odlewnia żeliwa w zależności od zapotrzebowania produkuje żeliwo szare, sferoidalne lub stopowe, jakie następnie używane będą w przemyśle maszynowym, przemyśle energetycznym czy górnictwie. Żeliwo znalazło sporą ilość zastosowań co pozwoliło na wykorzystanie minerałów zaistniałych jako odpad przy wytwarzaniu innych produktów.