ciekawostki na bieżąco

You are here

Aby wydać płytę należy uważnie prześledzić szczegóły ofert studiów nagrań

Chcąc nagrać sesję zespołu w studiu warto dobrze prześledzić szczegóły ofert studiów nagrań z okolicy. W zależności od tego, czy jesteśmy początkującymi amatorami, który dopiero stawia pierwsze kroki na rynku muzycznym, czy też mamy już duże doświadczenie, powinniśmy znaleźć stosowne dla siebie studio. Porządne studio nagrań musi posiadać dużą ilość profesjonalnego sprzętu. Musimy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj udostępnianych instrumentów.
płyta
Author: Mrs. Gemstone
Source: http://www.flickr.com
Naturalnie niezwykle ważną sprawą jest to, jaki gatunek muzyczny chcemy zarejestrować. W przypadku gdy mamy zespół punkowy i chcemy zrealizować nagrania na nasz debiutancką epkę, nie musimy płacić zbyt wiele za wynajem dobrego studia nagrań. Możliwe, że taka decyzja nawet nadgryzłoby ideę naszej muzyki. W takiej sytuacji wystarczy nam dobrej klasy omikrofonowanie wzmacniaczy, przynajmniej dobrej klasy okablowanie, przyzwoity mikser i osoba odpowiedzialna za wszystkie szczegóły, czyli realizator.

W przypadku z kolei gdy mamy zamiar zrealizować materiał na płytę orkiestry symfonicznej, należy bez wątpienia wziąć pod uwagę ogromną ilość elementów, wynająć filharmonię, albo studio mające podobne możliwości akustyczne do takiej sali, najlepszej jakości mikrofony, kable, fortepian, być może również perkusję i nieliczne inne instrumenty. Bardzo ważny zdaje się być także nastrój panujący w takim studiu. To niezwykle potrzebne, kiedy mamy możliwość nagrywać materiał w atmosferze sprzyjającej kreatywnemu podejściu podczas pracy (zerknij na tę stronę). Zwykle studia nagrań udostępniają własne instrumenty.
muzyka
Author: Sony
Source: Sony
Oczywiście wielu instrumentalistów woli nagrywać na swoich gitarach, jednak porządne studio nagrań musi mieć na stanie różnorodne gitary, piece, minimum jeden foretpian lub pianino, aby każdy, kto realizuje nagrania miał możliwość wypróbować różne typy brzmień do swoich piosenek, albo mógł domiksować wybrane partie o nieco innej barwie. Największe studia nagrań na świecie to potężne budynki, w których mieszczą się rozmaite sale nagraniowe, profesjonalnie przystosowane kabiny akustyczne, duże sale koncertowe, ale także w studiach takiego rodzaju znajdziemy miejsce przeznaczone na relaks, czasami może być to nawet pokoje do zabiegów na ciało, baseny czy inne atrakcje. Najważniejsze jest jednak oczywiście dobrać takie studio nagrań, jakie spełni nasze aktualne potrzeby i oczekiwania, nie narażając nas dodatkowe wydatki, które mogą okazać się nad wyrost.